Collection: Elisabeth López
Elisabeth Lopez
Elisabeth graduated in Fine Arts at the University of Barcelona, where she specialized in painting. A few years later, he completed a master's degree in Art Therapy at the Metaphor School , which taught him to see and understand art in a different way, emphasizing the process, rather than the final result of the work.
He currently resides in London, where he teaches drawing and painting classes, a place where he continues to train both artistically and personally, discovering new paths and forms of expression. His art is exhibited internationally in places like Paris, Rome, London, Madrid or New York City.
For Elisabeth, viewers are a very important part of her work, since her creations speak, not only to her, but to the people who observe the work and create a story within it. “ Sometimes I look for the image, other times I let the image look for me ” the artist tells us.
-
Elisabeth López - 'A song' - oil
- Regular price
- €650,00 EUR
- Sale price
- €650,00 EUR
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Elisabeth López - 'The Dream' - oil
- Regular price
- €2.200,00 EUR
- Sale price
- €2.200,00 EUR
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Elisabeth López - 'The Help' - oil
- Regular price
- €1.250,00 EUR
- Sale price
- €1.250,00 EUR
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Elisabeth Lopez - 'Hyde Park' - oil
- Regular price
- €950,00 EUR
- Sale price
- €950,00 EUR
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Elisabeth López - 'Between night and day' - oil
- Regular price
- €550,00 EUR
- Sale price
- €550,00 EUR
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Elisabeth López - 'Universe' - oil
- Regular price
- €1.650,00 EUR
- Sale price
- €1.650,00 EUR
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Elisabeth López - 'Under the sea' - oil
- Regular price
- €1.400,00 EUR
- Sale price
- €1.400,00 EUR
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Elisabeth López - 'Herself' - oil
- Regular price
- €950,00 EUR
- Sale price
- €950,00 EUR
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out
- Page 1 of 3
- Next page